ראשי על דוד מועלם פרסומים וידיעות על המוסיקה רשימות גלריה תגובות צור קשר

ראשון לציון

יוצר, חבר אקו"ם לכבוד כבוד השופט בדימוס מר דוד מועלם

רואה אני חובה נעימה לעצמי לשקף רגשות בתמצות לספרך " הסולם והמקאם במסורת המוסיקלית הערבית". ספר עליו שקדת 8 שנים במחקר ופעילות עם אנשים מוסיקולוגים ומסגרות של נגנים ואנסמבלים שונים.

הספר הינו מאגר כתנ"ך וכמילון להתמצאות בסולמות המורכבים עם פרושים מילוליים ועם דוגמאות הנלוות בתקליטור לשמע.

המרווחים בסולמות האירופיים שונים מהמרווחים בסולמות המזרחיים. בילדותנו, בארץ, למדנו סולמות במרווחים בגוונים ובמשך זמן פעימתם ובגובהם ע"פ המסורת האירופית.

כאן פתחת לנו אשנב ושער לשמיעתם והבנתם של צלילי המזרח שהיו זרים לנו זאת משום שהטמענו בתוכנו ואצרנו במוחינו את הסולמות שנלמדו בביה"ס, הסולמות היו אך ורק של התרבות האירופאית והמערבית. לצערנו לא הקדישו בביה"ס, בשעורי זמרה, אפילו דקה לסולמות שבמזרח. למדתי ושמעתי שהסולמות המזרחים היו עם מעקה ובין השלבים יכולנו למצוא שלבי עזר לטיפוס בגבהים ובתנודות שלא הורגלנו.

ואכן ראוי ורצוי שספרך יכנס למערכת החינוך ללמד בני-נוער שבגן הפרחים של ישראל ישנם פרחים בגוונים שונים.

הורגלנו לקווים הישרים ולמסגרות המרובעות המערביים כמו ג'ינסים מחוייטים. יש לצאת מהריבועים ומהקוים המקבילים ולתאר גם את המוסיקה בקשתות בעיגולי פינות ובפיתוחים המזרחיים והעשירים, שהרי כולנו במזרח התיכון. הגיע הזמן לגמוע מצופם של התרבות המוסיקלית העשירה בצוף עם תמר הינדי.

אל נכון, רחוקים אנו מן הג'ינס והשטרימל המערבי כשאוקיינוס של "קוקה קולה" מפריד ביננו לבין אמריקה. זוהי השעה ללמד מוסיקה מבית אברהם אבינו, מוסיקה מבית האבא המקופח.

מערכת החינוך חייבת להכניס ספר זה למערכת החינוך. אחרי שפקחת את עיננו, מורגש החוסר בידע ובהבנה. יש לתקן קיפוח של 60 שנה.

רמי דקל "

© 2007 David Muallem - All Rights Reserved  |  כל הזכויות שמורות, דוד מועלם 2007